Świat

Swim Open: Sztandera z brązem!

Joanna Kwatera 2019-04-13 21:58

Tylko Dominice Sztanderze udało się w sobotę stanąć na podium zawodów Swim Open w Sztokholmie. To kolejny dobry występ w tym roku polskiej reprezentantki w sprincie stylem klasycznym, w którym wywalczyła dziś brązowy krążek. Starty Polaków można było oglądać jeszcze w trzech innych wyścigach finałowych.

Już w eliminacjach 50m stylem klasycznym wyklarowała się czołówka żabkarek, które powalczyły wieczorem o medale w tej konkurencji, a wśród nich znalazła się właśnie nasza najlepsza specjalistka w tym stylu Dominika Sztandera. Reprezentantka Juvenii Wrocław przepłynęła jedną długość basenu w czasie 31.42 i zakończyła zmagania na trzeciej pozycji. Szybsze od niej okazały się finalistka mistrzostw świata i Europy z zeszłego roku, regularnie łamiąca już barierę trzydziestu jeden sekund Ida Hulkko (30.82) i Niemka Anna Elendt, która wpadła na finisz zaledwie pięć setnych sekundy przed Polką. Co ciekawe wszystkie trzy zawodniczki szybciej pływały w porannych eliminacjach, gdzie Sztandera uzyskała czas trzy setne sekundy lepszy niż popołudniu.

W wieczornych finałach na siódmej lokacie swój udział kończyli Alicja Tchórz i Jakub Majerski. Podopieczna Grzegorza Widanki eliminacje 100m stylem grzbietowym przebrnęła z drugim wynikiem 1:01.36, plasując się jedynie za Laurą Riedemann. W wyścigu medalowym konkurentki pływały już jednak sporo szybciej i oprócz Niemki reprezentantkę Polski wyprzedziło jeszcze pięć grzbiecistek, w tym zwyciężczyni tego pojedynku Katinka Hosszu. Iron Lady jako jedyna przepłynęła dwie długości pływalni poniżej minuty, notując nowy rekord mitingu 59.95. Tchórz uzyskała czas 1:01.27. Czwarta w finale B była Agata Naskręt (1.02.43).

Szczęśliwie do finału A 100m stylem motylkowym udało się awansować Majerskiemu, który zaprezentował się znacznie lepiej niż Michał Chudy i Konrad Czerniak. Krakowianin w popołudniowym wyścigu poprawił się ponad półtorej sekundy, osiągając czas 53.27, a do zwycięzcy Tomoe Zenimoto Hvas'a stracił ponad osiem dziesiątych sekundy. Czwarty w finale B był Chudy (54.06).

O jak najwyższe lokaty starali się dzisiaj powalczyć także nasi długodystansowcy Wojciech Wojdak i Filip Zaborowski. Polaków na mecie dzieliła zaledwie niecała sekunda i jedno miejsce. Zawodnik z Brzeska zanotował ósmy czas rywalizacji (15:26.73), a pływak ze Szczecina dziewiąty (15:27.62). Aż czterech uczestników tego wyścigu przepłynęło dystans 1500m stylem dowolnym poniżej piętnastu minut. Najlepszym z nich okazał się po raz kolejny Florian Wellbrock, który umocnił się w rankingu światowym tego sezonu na drugiej lokacie z czasem 14:42.91. Niecałe sześć sekund za nim na mecie zameldował się Jan Micka, a jeszcze sekundę później Henrik Christiansen.

Na szczyt rankingu światowego 2019 roku w konkurencji 100m stylem motylkowym powróciła Sarah Sjoestroem, która pokonała dzisiaj dystans z wynikiem 56.69. Na czwartej lokacie rywalizacje w finale B zakończyła Anna Dowgiert (1:01.05). Zmagania żabkarzy na 100m zwyciężył z rekordem mitingu Tobias B. Bjerg, notując czas 59.50, a najlepszym wynikiem w historii tej imprezy popisała się dziś także Hosszu, pokonując 400m stylem zmiennym w 4:33.06. Szybciej o zaledwie cztery setne sekundy od niej w tym roku dystans ten pokonała tylko Yui Ohashi podczas mistrzostw Japonii. Na 50m stylem grzbietowym rekord mitingu poprawił Christian Diener (25.05). Z kolei 200m stylem dowolnym zwyciężył kolejny z Niemców Poul Zellmann (1:46.89).