XI Ogólnopolska Konferencja Szkoleniowa Trenerów Pływania - dzień III

Joanna Kwatera 2020-09-26 23:34

 

Trzeci dzień XI Konferencji Szkoleniowej Trenerów Pływania rozpoczęły prezentacje ćwiczeń technicznych do wszystkich czterech stylów na pływalni. Jedną z najbardziej lubianych przez trenerów część szkolenia rozpoczęła Klaudia Palak, która zaprezentowała jak efektywnie uczyć kraula. W stylu klasycznym swoją wiedzę przybliżył Sławomir Kuczko, warsztaty stylu grzbietowego przeprowadzi ł Łukasz Wądrzyk, a stylem motylkowym zajął się Piotr Woźnicki.

Po przerwie obiadowej goście konferencji przenieśli się do sali wykładowej, gdzie ciekawą prelekcję wygłosił Remigiusz Wojdanowicz. Wiedza, którą powinien posiadać i wcielać w swoją pracę każdy instruktor to taka, że nauka powinna być przyjemna. Dzieci chętnie uczą się od osoby, która potrafi zbudować odpowiednie relacje, której mogą zaufać, jest dla nich autorytetem i potrafi ich odpowiednio zmotywować. Rozwój i pokonywanie kolejnych barier sprawia przyjemność, buduje poczucie własnej skuteczności i wzrost samooceny u dzieci.

Następnie narzędzia pomagające w motywacji zawodników w poszczególnych etapach szkolenia stosowane w Szwecji przedstawił Michał Szczęśniak. We wczesnym etapie szkolenia, wśród najmłodszych, posiadanie konkretnych umiejętności jest nagradzane odznaczeniami. Zawodnicy rozpoczynają zawody na czas, a osiągnięty rezultat pozwala im zdobyć złoty, srebrny lub brązowy puchar. Każdy pływak w zależności od umiejętności przypisywany jest do konkretnej grupy, posiadającej swoją nazwę, identyczną w każdym regionie w Szwecji. W wyższych kategoriach wiekowych zawodnicy muszą nabyć coraz trudniejsze umiejętności i spełniać coraz wyższe wymagania, aby awansować do kolejnej grupy. Trenerzy dzielą się wiedzą i wzajemnie wspierają. Pływanie ma stać się stylem  życia.

Efektowny wykład na temat managementu pływackiego niezwykle barwnie zaprezentował natomiast Tomasz Pąchalski. W obecnych czasach sport stał się produktem, a rolą managera jest zapewnić ludziom wysoką jego jakość sprzedając go z największym zyskiem. Koordynator Akademii Pływania i klubu MKS Park Wodny Tarnowskie Góry przedstawił szkołę pływacką jako przedsiębiorstwo i podpowiedział jak należy planować jej wizję i misję swojej firmy, jak budować zespół, aby osiągać wysokie efekty nauczania, a także jak zbudować swoją markę na rynku oraz jak zarządzać finansami szkoły pływania.

Następnie mikrofon przejęli prezes Polskiego Związku Pływackiego Paweł Słomiński i trener kadry narodowej juniorów Piotr Woźnicki, którzy omówili jak przebiegał proces szkolenia w czasie pandemii Covid-19 oraz jak w nowej rzeczywistości będą odbywać się zawody pływackie. Potwierdził również, że jeszcze w tym roku zorganizowane zostaną zawody z cyklu Grand Prix, omawiając system kwalifikacji do nich z zachowaniem maksymalnej dozwolonej liczby pływaków, podyktowanej przez aktualną sytuację epidemiologiczną w kraju. Najbliższe wodne emocje ogarną nas już w październiku na pływalni w Oświęcimiu.

Trzeci dzień szkolenia zwieńczyła dyskusja z udziałem panelistów i gości.