Polska

IV OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA SZKOLENIOWA TRENERÓW PŁYWANIA - DZIEŃ IV

Joanna Kwatera 2013-09-29 15:47

Zakończyła się IV Ogólnopolska Konferencja Szkoleniowa Trenerów Pływania, która przez ostatnie cztery dni odbywała się w Krakowie. Do królewskiego miasta zjechało prawie 350 uczestników – w tym: Prezes Zarządu Polskiego Związku Pływackiego, Członkowie Zarządu, Szef Wydziału Szkolenia PZP , przedstawiciele Ministerstwa Sportu, trenerzy kadry, a także trenerzy klubowi oraz instruktorzy pływania, którzy uczestniczyli w 24 wykładach o szerokiej tematyce. Poruszone zostały tematy z zakresu żywienia, suplementacji oraz dopingu w sporcie pływackim, diagnostyki i badań wspomagającej minimalizowanie wysiłku startowego, omówiono też nowe wyzwania w sporcie pływackim takie jak pływanie w wodach otwartych, trenerzy kadry przeprowadzili analizę programów szkoleniowych czołowych zawodników kadry seniorów jak i juniorów, a także omówiony został kalendarz startowy na rok 2014. Dodatkowo całą serię wykładów na temat techniki pływania oraz konstruowania i znaczenia różnych elementów treningu wygłosił doskonały amerykański trener – Profesor Ernest W. Maglischo.

Ostatni blok konferencji zapoczątkował pracownik Instytutu Sportu – dr Piotr Żmijewski. Właściwie głównym jego celem była odpowiedź na pytanie „co można zrobić, aby wspomóc wysiłek zarówno treningowy jak i startowy?”. Nawiązał on po raz kolejny do tematu suplementacji w gospodarce masą ciała oraz omówił skład procentowy tkanki tłuszczowej u pływaków obu płci, a także zwrócił uwagę na problem nawadniania zawodników, który często jest powodem spadku masy ciała, a co za tym idzie zdolności wysiłkowej sportowca. Podkreślił również wielką rolę rozpływania po starcie mającą ogromny wpływ na restytucję i wypłukanie mleczanu z krwi. Zachęcał do stosowania niespecyficznych metod wspomagających wysiłek zawodnika.

Zaraz po nim głos zabrał Tomasz Pąchalski z Komisji do spraw pływania na wodach otwartych PZP. Przybliżył on zebranym tematykę wyścigów w wodach otwartych. Dyscyplina ta stosunkowo niedawno (bo w 2008 roku) wprowadzona do programu Igrzysk Olimpijskich, zyskuje coraz większą popularność, ale natrafia też na wiele problemów takich jak brak infrastruktury startowej na wodach otwartych czy trudności w pomiarze i ewaluacji treningu w wodzie otwartej. Przedstawił też przykładowy plan szkoleniowy przygotowujący do startu w open water, który uwzględnia kompleksowy trening zarówno na pływalni jak i wodzie otwartej oraz na lądzie. Omówił elementy wchodzące w skład piramidy sukcesu w pływaniu na wodach otwartych oraz 10 praktycznych rad przydatnych każdemu kto pragnie rozpocząć swoją przygodę w open water.

Na koniec dzisiejszej sesji trener Piotr Woźnicki przedstawił kalendarz startów w roku 2014, zasady eliminacji do najważniejszych imprez międzynarodowych oraz kilka nowych projektów jakie mają być wprowadzone w światku pływackim w przyszłym roku. Przede wszystkim mają zostać przeprowadzone szkolenia antydopingowe w wielu ośrodkach pływackich w kraju, z których mogliby skorzystać zarówno zawodnicy jak i ich rodzice. Nowinką w kalendarzu startowym ma być koncepcja drużynowych zawodów pływackich – Polska Liga Pływacka. Jest to pilotażowy program dwudniowych zawodów, w których drużyny liczyły by 20 zawodników (10 kobiet i 10 mężczyzn), startujących zarówno w konkurencjach sztafetowych jak i indywidualnych, a przy okazji wprowadzone miały by być do rywalizacji sztafety mieszane. Trener przedstawił także kilka problemów szkoleniowych.

Konferencje zamknął, dziękując członkom Małopolskiego Okręgowego Związku Pływackiego za doskonałe zorganizowanie tego szkolenia, Prezes Andrzej Kowalski. Perfekcyjnie przygotowana konferencja zarówno pod względem organizacyjnym jak i tematycznym, znakomici prelegenci oraz goście, cztery dni ciekawych wykładów, właściwie wszystko dopięte na ostatni guzik. To wszystko zasługa organizatorów, sponsorów i partnerów tej konferencji. Za rok znów spotykamy się w Krakowie, a program jak obiecano ma być jeszcze bogatszy!