Polska

IV OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA SZKOLENIOWA TRENERÓW PŁYWANIA - DZIEŃ III

Joanna Kwatera 2013-09-29 00:42

Tematem przewodnim trzeciego dnia IV Ogólnopolskiej Konferencji Szkoleniowej Trenerów Pływania było żywienie i suplementacja w sporcie pływackim. Temat, który na konferencjach tego typu poruszany jest niezmiernie rzadko, a który ma niebagatelne znaczenie w prawidłowym rozwoju zawodników. Ponadto swój ostatni już wykład na tej konferencji wygłosił Ernest W. Maglischo.

Najwięcej wiedzy na temat żywienia przekazała dziś uczestnikom dr Barbara Frączek – pracownik Zakładu Medycyny Sportowej i Żywienia Człowieka na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Jej wykłady dotyczyły zarówno dostarczania zbilansowanych posiłków dzieciom uprawiającym sport wyczynowo jak i kształtowania dziennego jadłospisu oraz stosowania odpowiednich diet przez sportowców w wieku późniejszym. Skupiła się ona przede wszystkim na istotności węglowodanów w prawidłowym odżywianiu, a także na tym, by spożywane posiłki były równomiernie rozłożone w czasie. Wskazała jakie produkty są najwłaściwsze dla zachowania zbilansowanej diety, a także przedstawiła kilka typów diet stosowanych przez sportowców ze względu na konkretne typy strategii żywieniowych: redukcję masy ciała oraz zwiększenie masy mięśniowej. Wiele uwagi poświęciła też dbałości o odpowiednie nawadnianie organizmu oraz prawidłowe odżywianie okołowysiłkowe -  wspomaganie organizmu przed, w trakcie i po wysiłku.

Tematem, który zaszczepił w słuchaczach wiele wątpliwości była dziś suplementacja diety sportowca. Z jednej strony wydawałoby się nieodłączny składnik wspomagania organizmu w ciężkim treningu, ale jak się później okazało wymagający dużej wiedzy i ostrożności czynnik, którego lekkomyślne zastosowanie może prowadzić do wielu niepożądanych skutków. W porannym bloku przedstawiciel sponsora tegorocznej konferencji – firmy Olimp Labaratories Sławomir Wolski zaprezentował oraz omówił zalety sześciu odżywek i suplementów diety – zarówno żeli energetycznych jak i kapsułek zwiększających wytrzymałość i wydolność tlenową organizmu czy też zmniejszających zakwaszenie organizmu spowodowane intensywnym wysiłkiem. Wiele kontrowersji dotyczących wspomagania i suplementacji przedstawił natomiast na koniec dzisiejszego dnia pracownik Instytutu Sportu w Warszawie – Andrzej Pokrywka, który wręcz porwał publiczność swoim brawurowym wystąpieniem. Wskazał on paradoksy jakie zostały wykryte na rynku środków wspomagających. Zwrócił uwagę na to, że w wyborze odpowiednich odżywek należy kierować się dużą wiedzą i ostrożnością, ponieważ rynek potrafi wpompować środki powszechnie uznane przez komisję antydopingową jako zabronione w sporcie, nawet do tabletek musujących Multiwitaminy, Magnezu czy Witaminy C. Według badań ok. 30% pozytywnych testów antydopingowych miało źródło właśnie w suplementach diety, które zostały nieopatrznie spożyte przez sportowców. Surowe kary wymierzane za choćby namawianie do stosowania dopingu, czy dostarczanie, a nawet posiadanie zabronionego specyfiku zmuszają do edukowania młodzieży w tym zakresie oraz zwiększania jej świadomości, aby zwracała uwagę na to co stosuje, gdyż słowo „doping” stało się dziś wręcz chwytem marketingowym kreowanych zarówno przez producentów jak i media. Do suplementacji należy więc podejść racjonalnie, zwracając głównie uwagę na możliwe efekty niepożądane dla organizmu sportowca, ryzyko naruszenia przepisów antydopingowych oraz aspekty finansowe ( wiele preparatów oferujących według producenta niesamowite możliwości to tylko puste slogany).

Ostatni swój wykład wygłosił dziś gość specjalny tej konferencji - profesor Maglischo, a dotyczył on planowania roku szkoleniowego. Podział sezonu na makro, mezo i mikrocykle to składowe każdego planu treningowego na przestrzeni danego odcinka czasu. Profesor zaznaczył, że nie ma idealnego systemu planowania treningowego, a najlepszym systemem jest ten, który jest najlepszy dla danej drużyny. Omówił zasady adaptacji organizmu do treningu oraz metody zwiększania obciążeń treningowych. Podkreślił, że zawodnik w treningu potrzebuje różnorodności zadań treningowych. Dodatkowo profesor przedstawił jeszcze swoje rozważania na temat napędu w wodzie wytwarzanego przez nogi do różnych stylów pływackich na przykładzie znanych amerykańskich pływaczek.

Jutro ostatni dzień konferencji, a wśród tematów, które zostaną poruszone znajdują się: wyniki badań diagnostycznych zawodników kadry narodowej i juniorów w roku szkoleniowym 2012/2013, pływanie na wodach otwartych oraz ustalanie kalendarza imprez pływackich na rok 2014. Start o godz. 9.00 – zapraszamy!