Świat

Kazań 2015: Kolejna sztafeta z kwalifikacją na igrzyska!

Szymon Gagatek 2015-08-07 11:52

Rekord Polski na dystansie 4x200 m stylem dowolnym mężczyzn pozwolił dziś naszym zawodnikom wywalczyć kolejną kwalifikację olimpijską w konkurencji sztafetowej! Jan Świtkowski, Kacper Klich, Michał Domagała i Kacper Majchrzak zajęli piątą pozycję w sesji porannej szóstego dnia mistrzostw świata i po południu powalczą w finale! Biało-czerwoni dobrze spisywali się również indywidualnie.

Rywalizację sztafetową świetnie otworzył Świtkowski. Brązowy medalista na dystansie 200 m stylem motylkowym pokazał się ze znakomitej strony, pokonując swój odcinek w 1:47.17. Tym wynikiem poprawił rekord Polski młodzieżowców, który od 1987 roku należał do Artura Wojdata! Żaden inny zawodnik, który wystąpił na pierwszej zmianie, nie był dziś szybszy od reprezentanta Skarpy Lublin.

Po Świtkowskim do wody wskoczył Kacper Klich. W swoim pierwszym starcie na mistrzostwach świata pływak Śląska Wrocław uzyskał czas 1:48.86, a następnie zmienił go kolejny debiutant, Michał Domagała (1:47.81). Kropkę nad „i” w walce o olimpijską nominację postawił Kacper Majchrzak, który popisał się fenomenalną zmianą. Reprezentant Warty Poznań zanotował najlepszy wynik ze startu lotnego na dystansie 200 m stylem dowolnym w historii polskiego pływania (1:46.36)! Łącznie Biało-czerwoni uzyskali czas 7:10.20 i poprawili sześcioletni rekord kraju, który Paweł Korzeniowski, Konrad Czerniak, Łukasz Wójt i Paweł Rurak ustanowili na czempionacie globu w Rzymie. W ostatecznym rozrachunku dało im to piątą pozycję i awans do finału. Co ciekawe, taki wynik na ubiegłorocznych mistrzostwach Europy w Berlinie dałby nam… srebrny medal!

Jednym z ważniejszych wydarzeń sesji kwalifikacyjnej był dla nas świetny występ Alicji Tchórz na dystansie 200 m stylem grzbietowym. Reprezentantka Juvenii Wrocław pokonała cztery długości basenu w 2:10.04 i weszła do półfinałów z dziesiątym rezultatem. Dzisiejsze osiągnięcie kaliszanki to jej drugi wynik w karierze, gorszy tylko o trzy dziesiąte sekundy od rekordu Polski, a zarazem najlepszy w historii polskiego pływania w stroju tekstylnym. Pierwsze miejsce zajęła rano Katinka Hosszu (2:07.17), wyprzedzając Missy Franklin (2:07.84).

Znakomicie spisali się również nasi reprezentanci na dystansie 100 m stylem motylkowym. Konrad Czerniak wszedł do półfinałów z czwartym wynikiem (51.58 s), a siódmy był Paweł Korzeniowski (51.79). W stojących na bardzo wysokim poziomie kwalifikacjach najlepszy okazał się Laszlo Cseh, zostając trzecim pływakiem w historii, który złamał barierę 51 sekund w tej konkurencji, płynąc w stroju tekstylnym.

W dzisiejszych półfinałach popłynie również Anna Dowgiert. Zawodniczka Śląska Wrocław była dziewiąta na dystansie 50 m stylem motylkowym, notując wynik 26.24 s. Do wyrównania rekordu kraju naszej reprezentantce zabrakło tylko jedenastu setnych sekundy. Wolniej popłynęła Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk, kończąc zmagania na dwudziestym trzecim miejscu (26.82 s).

fot. Jerzy Kowalski