Świat

Pływacki Przegląd Wydarzeń 5.09

Szymon Gagatek 2017-09-05 10:17

Wybitny francuski grzbiecista kończy sportową karierę, Amerykanie ogłosili skład kadry na najbliższy sezon,  były rosyjski pływak w teamie USA, mistrzyni olimpijska z Kanady zmienia barwy klubowe – przedstawiamy Wam dzisiejsze wydanie Pływackiego Przeglądy Wydarzeń!

Pięciokrotny mistrz świata i Europy, rekordzista Starego Kontynentu na dystansie 100m stylem grzbietowym na obiekcie o rozmiarach olimpijskich, czwarty zawodnik igrzysk w Londynie we wspomnianej konkurencji i piąty z Rio - Camille Lacourt zakończył sportową karierę. Najbardziej utytułowany francuski grzbiecista z zamiarem tym nosił się już od roku, ale po nieudanym dla niego występie w Brazylii, gdzie nie udało mu się zwieńczyć kariery medalem najważniejszej imprezy czterolecia, postanowił kontynuować swoje treningi do mistrzostw świata w Budapeszcie, przygotowując się do startu tylko w jednej konkurencji – sprincie stylem grzbietowym. W stolicy Węgier reprezentant Trójkolorowych triumfował, zdobywając trzeci raz z rzędu złoty medal mistrzostw świata na tym samym dystansie i został dziewiątym zawodnikiem w historii, któremu powiodła się ta sztuka. Kolejny pływak z rocznika 1985 w pełni chwały udał się zatem na zasłużoną „emeryturę”.

=====================

Amerykańska Federacja Pływacka ogłosiła skład reprezentacji swojego kraju w sezonie 2017-2018. Warunkiem znalezienia się w składzie USA było zajęcie co najmniej szóstego miejsca w konkurencjach olimpijskich w jednej z czterech kluczowych dla Amerykanów tegorocznych imprez: mistrzostwach kraju, mistrzostwach świata w Budapeszcie, Uniwersjadzie w Tajpej i U.S. Open.  Wymagania te spełniło aż 115 pływaków, w tym 59 mężczyzn i 56 kobiet, a osiemnastu z nich zrobiło to w trzech lub więcej konkurencjach. Katie Ledecky i Leah Smith to jedyne pływaczki, którym udało się wypełnić normę aż na pięciu dystansach, a Caeleb’owi Dressell’owi i Mallory Comerford na czterech. W kadrze znalazło się też dwunastu pływaków, startujących na wodach otwartych z mistrzynią świata Ashley Twichell na czele. Federacja zapewni tym zawodnikom stypendia, zwrot kosztów podróży, dostęp do centrum szkolenia olimpijskiego, a także w niektórych przypadkach ubezpieczenia zdrowotne.

=====================

Na liście reprezentantów USA znalazł się także Arkady Vyatchanin. Dwukrotny brązowy medalista igrzysk olimpijskich w Pekinie po wielu perypetiach związanych ze zmianą obywatelstwa został w końcu pełnoprawnym zawodnikiem Stanów Zjednoczonych. Po aferach dopingowych, w które zamieszany był także rząd rosyjski, Vyatchanin wyjechał z kraju i postanowił zmienić barwy narodowe. Chciał pływać pod flagą serbską, ale FINA ostatecznie odmówiła mu zgody, tłumacząc to niespełnieniem przez zawodnika wymagań organizacyjnych, związanych z miejscem zamieszkania pływaka. Trenujący w New York Athletic Club grzbiecista stracił zatem możliwość startu w igrzyskach olimpijskich w Rio, ale ma wielką ochotę powetować sobie to za cztery lata w Japonii.

=====================

Mistrzyni olimpijska z Rio na dystansie 100m stylem dowolnym Penny Oleksiak powraca do rodzinnego Toronto Swim Club po dwóch pełnych sukcesów latach treningów pod okiem Ben’a Titley’a w HPC Ontario – ogłosiła z końcem sierpnia Swimming Canada. Kanadyjska pływaczka znów będzie pływać pod kuratelą szkoleniowca Bill’a O’Toole’a, pod pieczą którego zdobyła aż sześć medali mistrzostw świata juniorów w Singapurze w 2015 roku. Dotacja dla rozwoju talentu młodej zawodniczki zostanie oczywiście utrzymana, a trener z Ontario bardzo chwali sobie współpracę z Oleksiak. Klub z Ontario nie pozostanie jednak bez gwiazd – trenują w nim m.in. medalistka olimpijska Michelle Torro oraz członkinie sztafety kanadyjskiej z mistrzostw świata juniorów i seniorów: Kayla Sanchez i Rebecca Smith, a ostatnio do składu dołączyła także kolejna medalistka olimpijska Taylor Ruck.