Polska

MP 15-latków: Polonia Warszawa z kolejnym rekordem!

Joanna Kwatera 2018-12-15 23:04

W Ostrowcu Świętokrzyskim, gdzie od piątku w mistrzostwach Polski juniorów rywalizują 15-latkowie, kibice również byli świadkami rekordu Polski, a znów postarały się o niego zawodniczki Polonii Warszawa. Kolejne triumfy odnosili też Paweł Uryniuk i Aleksandra Knop, stając na najwyższym stopniu podium kilkukrotnie.

W sobotę, podobnie jak w piątek, pływaczki z Warszawy sprawiły sobie i swoim kibicom wiele radości w konkurencji kończącej zmagania dnia, a dziś był to dystans 4x100m stylem dowolnym. W porównaniu do wczorajszego wyścigu w składzie zamiast Weroniki Cynarskiej znalazła się startująca na ostatnim odcinku Daria Zielińska, a obok niej do boju przystąpiły Kornelia Buszka, Maria Murawska i Julia Wróbel. Znów mocny opór ekipie Polonii Warszawa stawiały reprezentantki WKS Śląsk Wrocław, a także Warty Poznań oraz drugiego zespołu warszawskiej Polonii, w szeregach którego wystąpiła tym razem Cynarska. Równe i szybkie tempo pokonywania wszystkich odcinków tej konkurencji sprawiło, że znów wynik warszawskiej ekipy okazał się lepszy od dotychczasowego rekordu kraju 15-latek. Czas zwyciężczyń to 3:52.13.

Uryniuk rozpoczął swój marsz po dzisiejsze medalowe żniwo od zwycięstwa na 50m stylem motylkowym, gdzie zameldował się na mecie o dwanaście setnych sekundy wcześniej od Mateusza Chowańca, notując wynik 24.53. Granicę dwudziestu pięciu sekund złamał jeszcze zdobywca trzeciej lokaty Wojciech Ogrodnik. Następnie pływak G-8 Bielany Warszawa miał chrapkę na wpisanie swojego nazwiska obok rekordu Polski w konkurencji 200m stylem zmiennym, gdzie do pełni szczęścia zabrakło mu sześć setnych sekundy, a zwycięstwo dał mu znakomity wynik 2:03.18. Ostatni raz na najwyższy stopień podium Uryniuk wchodził wraz z kolegami ze sztafety 4x100m stylem dowolnym, w której wystąpił na ostatniej zmianie, uzyskując najlepszy czas 51.35 (ze startu lotnego). Złote krążki zawisły też na szyi Stanisława Żołądzia, Wiktora Ćwieka i Mikołaja Dobrindta (3:29.72). Drugie miejsce z tym wyścigu zajęła ekipa WKS Śląsk Wrocław, a trzecie drugi zespół G-8 Bielany Warszawa.

Spokojne zwycięstwo na dystansie 400m stylem dowolnym odniosła Aleksandra Knop, uzyskując czas 4:18.70, a na mecie pokonała walczące do końca o drugą lokatę Weronikę Cynarską i Martę Klimek. Następna wygrana nie przyszła jej już tak łatwo, a o pierwszą lokatę na 200m stylem zmiennym musiała ostro  powalczyć z Marią Murawską, która wyprzedziła na finiszu o nieco ponad sekundę dzięki znacznie szybciej pokonanemu odcinkowi stylem grzbietowym. We wszystkich innych stylach lepsze wyniki uzyskała zawodniczka Polonii Warszawa. Łodzianka wygrała wyścig rezultatem 2:17.78.

W sprintach stylem motylkowym i grzbietowym wygrywały odpowiednio Martyna Jabłońska (27.81) i Martyna Piesko (28.98), a po raz kolejny najlepsi w stylu klasycznym w Rawszczyźnie okazali się Alicja Wojtkowiak (1:09.74) i Nazar Zhuravel (1:02.03).