Polska

V Ogólnopolska Konferencja Szkoleniowa Trenerów Pływania – Podsumowanie

Szymon Gagatek 2014-09-22 23:35

Za nami już piąta edycja Ogólnopolskiej Konferencji Szkoleniowej Trenerów Pływania. Olbrzymie zainteresowanie po raz kolejny potwierdziło, że na takie wydarzenia jest w naszym kraju zapotrzebowanie. W tym roku uczestników było jeszcze więcej niż w poprzednim i chyba każdy znalazł coś dla siebie. Przez cztery dni bardzo często sala wykładowa na Wydziale Fizyki i Informatyki Akademii Górniczo-Hutniczej wypełniała się po brzegi!

W konferencji wzięło udział niemal czterystu uczestników! Po raz drugi z rzędu gościem specjalnym konferencji był dr Ernest Maglischo. Amerykański trener znów spowodował, że sala wykładowa na Akademii Górniczo-Hutniczej wypełniona była do ostatniego miejsca. W tym roku cała tematyka jego wykładów opierała się na technice pływania, o której opowiadał z pasją godną pozazdroszczenia, znajdując jednocześnie czas na odrobinę luzu i żarciki w stronę słuchaczy. Sam zainteresowany zapytany czy chciałby pojawić się w Krakowie po raz trzeci, odpowiedział, że naturalnie zrobiłby to z wielką przyjemnością. Przyznał jednak, że uważa, że lepiej swoją wiedzę jest w stanie przekazać na sali niż na praktycznych zajęciach na pływalni.

A i taka opcja do wyboru pojawiła się po raz pierwszy właśnie w tym roku, bowiem organizatorzy postanowili rozdzielić część wykładów i dać trenerom możliwość wyboru. W sobotę rano większość udała się właśnie na pływalnię, na czym wyraźnie ucierpiała frekwencja na sali, w momencie, w którym omawiany był projekt kalendarza imprez na 2015 rok, a także zasady kwalifikacji na największe międzynarodowe imprezy.

Uwagę uczestników konferencji przykuł, nie tylko swoją posturą, Petar Stoychev. Bułgarski pływak, który nie tak dawno zakończył swoją wspaniałą sportową karierę, przekazał zainteresowanym mnóstwo ciekawych informacji dotyczących pływania długodystansowego, wspierany przez Koordynatora Kadry Narodowej w Pływaniu Na Wodach Otwartych, Tomasza Pąchalskiego. On z kolei przedstawił tegoroczne osiągnięcia polskich zawodników, a także już teraz omówił plany na rok kolejny. Piątkowe popołudnie należało również do Otylii Jędrzejczak, która bez wątpienia dała wielu trenerom do myślenia w kwestii tego jak ważna jest relacja pomiędzy szkoleniowcem i jego podopiecznym.

Już pierwszego dnia przeanalizowano również występy naszych reprezentantów na basenie, zarówno wśród seniorów, jak i juniorów. Nie zabrakło tematu najmłodszych, a w niedzielę szeroko poruszono aspekt psychologii w pływaniu. Świetne prezentacje przygotowali przedstawiciele Zakładu Psychologii na Akademii Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie. Najpierw dr Małgorzata Siekańska przedstawiła bardzo ważne zagadnienie relacji pomiędzy trenerami, rodzicami i zawodnikami, wspierając się przykładami, które bez wątpienia trafiły do wyobraźni słuchaczy. Popołudniu jej miejsce zajął prof. Jan Blecharz, który przecież w swojej zawodowej karierze przez wiele lat współpracował ze znakomitymi sportowcami, m.in. z Adamem Małyszem, czy też dwukrotną mistrzynią olimpijską w strzelectwie, Renatą Mauer-Różańską. Jego zadaniem było z kolei zaprezentowanie problemów związanych chociażby z wczesnym wypaleniem pływaka.

Czterodniowa konferencja nie odbyłaby się, gdyby nie sponsorzy: H2Oshop.pl (specjalistyczny sklep pływacki, który dodatkowo przygotował dla wszystkich uczestników specjalne upominki) oraz Olimp (na zachętę oferujący słuchaczom swoje napoje izotoniczne), a także inny partner wydarzenia – firma DYSTEN.

Organizatorami konferencji był Polski Związek Pływacki i Małopolski Okręgowy Związek Pływacki.
Współorganizatorem Firma AKNET - PRESS z Krakowa, która  ponownie stanęła na wysokości zadania, dopinając wszystko na ostatni guzik i dopieszczając każdy szczegół, zaopatrując wszystkich w znakomicie przygotowane materiały konferencyjne.
Świetna atmosfera panująca w trakcie tych czterech dni i możliwość wymiany poglądów na pewno wzmocnią trenerskie środowisko, a miejmy nadzieję, że - jeżeli tylko pójdzie to w parze z wyciągnięciem odpowiednich wniosków – wpłyną również pozytywnie na całe polskie pływanie. A zatem… Do zobaczenia za rok!

GALERIA ZDJĘĆ Z KONFERENCJI