Polska

LMP niepełnosprawnych: Makowski i Jabłońska najlepsi w Lublinie

Marcin Ryszka 2017-06-21 09:52

W ubiegły weekend na pływalni w Lublinie odbyły się letnie mistrzostwa Polski w pływaniu osób niepełnosprawnych. Nasze największe gwiazdy, walczące o wyjazd na czempionat globu w Meksyku, nie zawiodły, a kibice zgromadzeni na pływalni mieli okazję obserwować wiele wyników na światowym poziomie.

W Lublinie swoją wartość po raz kolejny udowodniły nasze najbardziej utytułowane panie, które w ostatnich latach stanowią o sile reprezentacji. Brązowa medalistka igrzysk paraolimpijskich w Rio Oliwia Jabłońska swoimi startami pokazała, że na zbliżających się mistrzostwach świata w Meksyku będzie ponownie walczyć o najwyższe laury. Najlepsze wyniki wrocławianka uzyskała na 200m i 400m stylem dowolnym (kolejno 947 i 929 pkt). Jednocześnie były to 2 najwyżej punktowane rezultaty całych mistrzostw Polski. Trzeci rezultat zawodów uzyskała nasza najbardziej utytułowana zawodniczka, Joanna Mendak, która za swój występ na 50m stylem dowolnym otrzymała 907 pkt.

W bardzo dobrej formie w Lublinie zameldowała się Paulina Woźniak. Dla zawodniczki Startu Szczecin ubiegły sezon miał na pewno słodko-gorzki smak. Z jednej strony znakomity występ podczas mistrzostw Europy, z drugiej duże rozczarowanie podczas igrzysk w Rio. Swoim występem na koronnym dystansie 100m stylem klasycznym Polka udowodniła, że w Meksyku również będzie chciała stanąć na podium, a jej wynik pozwolił jej wskoczyć na pierwsze miejsce w rankingu światowym (847 pkt).

O poziomie naszych najlepszych pływaczek niech świadczy fakt, że zdobyły one 13 pierwszych najwyżej punktowanych wyników wśród pań. 

U mężczyzn najlepszy wynik uzyskał Wojciech Makowski (878 pkt) na 50m stylem grzbietowym. Wielką niespodziankę sprawił Michał Golus (MKS Wodnik Radom), który za swój występ na 50m stylem motylkowym otrzymał 854 pkt., co pozwoliło mu zdobyć drugi wynik mistrzostw. Trzeci rezultat na pływalni w Lublinie za występ na 50m stylem grzbietowym uzyskał Patryk Biskup (824 pkt).

Bardzo dobre wyniki uzyskiwał również reprezentant Startu Szczecin Patryk Karliński. Za swój najlepszy start na dystansie 200m stylem dowolnym otrzymał on 761 pkt.

Po zawodach udało nam się porozmawiać z trenerem kadry narodowej Panem Wojciechem Seidlem:

- Otwarte Letnie Mistrzostwa Polski Osób Niepełnosprawnych w Pływaniu zostały po raz pierwszy zorganizowane w Lublinie. Ten przepiękny obiekt zgromadził dość dużą ilość zawodników – ok. 140. Były to pierwsze zawody, na których prawie cała kadra narodowa walczyła o minima na Mistrzostwa Świata w Meksyku oraz wysokie pozycje w rankingu światowym. W większości dobre i bardzo dobre wyniki uzyskiwali zawodnicy, którzy niespełna rok temu rywalizowali w Rio. Tym samym potwierdzili swoją wysoką klasę i udowodnili, że nie spoczęli na laurach po igrzyskach. Nie zawiedli również nasi juniorzy, którzy niedawno w Tychach wywalczyli czołowe miejsca. W Lublinie potwierdzili, że rozwijają się prawidłowo i nie straszna im rywalizacja na długim basenie. Pozytywnie zaskoczył Michał Golus z Radomia, który bardzo mocno wszedł do gry o bilet do Meksyku. Jego wynik na 100m stylem motylkowym daje mu obecnie 5. miejsce w rankingach światowych. Bezpośrednio po MP część zawodników KN pojechała na badania do COMS-u, a przed nami kolejny obóz oraz Puchar Świata w Berlinie, po którym wyłoniona zostanie nasza reprezentacja na Mistrzostwa Świata w Meksyku. LMP stały na bardzo wysokim poziomie zarówno sportowym, jak i organizacyjnym, pomimo faktu, że Start Lublin organizował je po raz pierwszy. Zawody komentował Krzysztof Głąbowicz, profesjonalista w każdym calu, dzięki któremu atmosfera i poziom organizacyjny były jeszcze lepsze.