Świat

Tajpej 2017: Kolejna wielka impreza przed nami!

Szymon Gagatek 2017-08-19 12:00

Bardzo liczna, aż dwudziestojednoosobowa reprezentacja polskich pływaków rozpocznie jutro walkę o jak najwyższe lokaty na kolejnej wielkiej imprezie sportowej w 2017 roku. W mogącej pomieścić ponad pięć tysięcy widzów National Taiwan Sports University Arena w Tajpej zostaną rozdane medale XXIX Letniej Uniwersjady. 

Do Tajwanu udała się bardzo mocna kadra biało-czerwonych. Aż 12 spośród 21 osób, które się w niej znalazły, ma za sobą doświadczenie z lipcowych mistrzostwach świata w Budapeszcie. Są to Justyna Burska, Klaudia Naziębło, Dominika Sztandera, Alicja Tchórz, Konrad Czerniak, Kacper Majchrzak, Krzysztof Pielowski, Tomasz Polewka, Marcin Stolarski, Dawid Szwedzki, Filip Wypych i Mateusz Wysoczyński. Ekipę uzupełniają Joanna Cieślak, Anna Dowgiert, Kalina Gralewska, Milena Karpisz, Paula Żukowska, Rafał Bugdol, Damian Goździk, Michał Poprawa i Paweł Sendyk.

Z poprzedniej Uniwersjady wróciliśmy bez choćby jednego krążka, ale trzeba też pamiętać, że wówczas wszyscy najlepis polscy pływacy, którzy mogliby wystartować w tych zawodach skupiali się na przygotowaniach do czempionatu globu w Kazaniu. Teraz śmiało można upatrywać kilku szans medalowych. Rywalizacja na pływalni potrwa od 20 do 26 sierpnia, natomiast wyścigi na wodach otwartych zaplanowano na 27 sierpnia.

Zmagania w Tajpej będą okazją do pokazania się dla wielu zawodników ze sporym potencjałem. Dwa lata temu w Gwangju spore wrażenie robiły występy Jacoba Pebley'a, Kylie Masse, Leah Smith czy późniejszego mistrza olimpijskiego na 200 m stylem klasycznym, Dimitrija Balandina z Kazachstanu. Tym razem również możemy poznać kilka nowych postaci, które już wkrótce będą odgrywać główne role w światowej czołówce. W zespole Stanów Zjednoczonych znalazł się utalentowany Maxime Rooney, jest też objawienie sezonu 2016/2017 w NCAA Ali DeLoof czy specjalizująca się w stylu zmiennym Ella Eastin. Kanadyjczycy wysyłają do Tajwanu chociażby doświadczoną Katerine Savard, a Australijczycy medalistę mistrzostw świata w Kazaniu na 50 m stylem grzbietowym, Bena Treffersa. 

Sesje eliminacyjne będą się rozpoczynać codziennie o 3:00 w nocy polskiego czasu. Finały zaplanowano na godzinę 13:00. Obszerne relacje z całej imprezy znajdziecie oczywiście na naszym portalu!