Świat

MISTRZOSTWA ŚWIATA MASTERS KAZAŃ 2015 - TRZECH POLAKÓW W PIERWSZEJ DZIESIĄTCE W WYŚCIGU OPEN WATER

Joanna Kwatera 2015-08-08 00:56

Tuż po rywalizacji seniorów w Kazaniu swoje starty rozpoczną pływacy kategorii Masters. Pierwszy raz w historii jeden kraj jest gospodarzem dwóch prestiżowych zawodów rangi światowej. Zanim jednak zaprosimy kibiców do Rosji na zmagania pływaków w Aquatics Palace, które rozpoczną się w poniedziałek, proponujemy krótki raport z rozegranych dziś zawodów na wodach otwartych, w których udział brali również Polscy pływacy Masters.

Do zawodów, które rozegrane zostały w rzece Kazanka, przystąpiło 335 zawodniczek i zawodników wśród których znajdowała się również trójka reprezentantów Polski. Na starcie rywalizacji na dystansie 3000 metrów oglądaliśmy Małgorzatę Serbin, Pawła Radzińskiego oraz Mariana Lasowego.

Najwyższe miejsce z nich zajął (w swojej kategorii wiekowej) Paweł Radziński. Urodzony w 1990 roku Polak odnotował ósmą lokatę w kat 25-29lat, uzyskując czas 39:01.4. Zdecydowane zwycięstwo w najmłodszej kategorii odniósł reprezentant gospodarzy, doskonały kraulista, uczestnik Pucharów Świata i Mistrzostw Europy w 2010 roku - Alexander Shimin, a czas jaki osiągnął na mecie to 34:09.4. Rezultat ten jest również najlepszym wynikiem ogółem uzyskanym wśród wszystkich uczestników.

W kategorii wiekowej 45-49 lat dziewiąte miejsce zdobyła Małgorzata Serbin. Szczecinianka pokonała dystans w czasie 43:47. W czołówce tabeli, właściwie do 9 miejsca włącznie było bardzo ciasno, a wynik piątej od dziewiątej zawodniczki dzieliło jedynie 18 sekund. Walka do ostatnich metrów była bardzo zacięta, a do brązowego medalu Polce brakło minuty i niecałych 3 sekund. Najszybsza w tej stawce okazała się specjalistka od maratonów pływackich, Greczynka – Vasiliki Kouveli, odnotowując czas 40:04.2.

Również na dziewiątej lokacie uplasował się startujący w kategorii 60-64 lata – Marian Lasowy. Polak na mecie uzyskał czas 1:02:38.3. Mistrzem Świata Masters w tej kategorii wiekowej okazał się pochodzący z Hobart i reprezentujący Australię, doskonały pływak  – Maciej Slugocki, a jego czas to 43.18. Australijczyk o polsko brzmiącym nazwisku wywalczył na czerwcowych Mistrzostwach Polski Masters w Szczecinie 5 złotych medali zdecydowanie wygrywając na dystansach:  400 i 1500m stylem dowolnym oraz 400m stylem zmiennym, a także 100 i 200m stylem motylkowym. Zawodnik ten w swoim dorobku ma już medale Mistrzostw Świata Masters.

Najlepszy czas wśród kobiet ogółem uzyskała pływaczka z Drezna - Niemka Jenny Wachsmuth – 37:40.5 (kat. 25-29lat).

Serdecznie gratulujemy wyników!