Świat

Kazań 2015: Co masz zrobić jutro, zrób dziś

Szymon Gagatek 2015-08-02 20:09

Mamy pierwszy rekord świata w Kazaniu! Sarah Sjoestroem już podczas półfinałowej rywalizacji na dystansie 100 m stylem motylkowym poprawiła osiągnięcie Dany Vollmer z Igrzysk Olimpijskich w Londynie i zapewniła sobie czek o wartości 30 tysięcy dolarów. W jutrzejszym finale Szwedka powalczy trzecie złoto w karierze i miejsce w historii pływania.

Sjoestroem w Kazaniu wyraźnie odstaje od reszty stawki i nic nie zapowiada, by miała się powtórzyć historia sprzed roku, gdy na mistrzostwach Europy w finale tej konkurencji niespodziewanie przegrała o jedną setną sekundy z Jeanette Ottesen. Reprezentantka Szwecji w dzisiejszych półfinałach uzyskała czas 55.74 s i o dwadzieścia cztery setne sekundy poprawiła dotychczasowy rekord świata.

- Długo czekałam na ten rekord, ale jestem bardzo zadowolona, że udało mi się go ustanowić właśnie na mistrzostwach świata. Planowałam zaatakować czas Vollmer już dziś, ponieważ jutro priorytetowa będzie walka o zwycięstwo. Czy w finale będę w stanie popłynąć jeszcze szybciej? Zobaczymy, najpierw przeanalizuję swój dzisiejszy start – powiedziała po półfinale Sjoestroem w wywiadzie dla telewizji SVT.

Gdy jutro Skandynawka zdoła potwierdzić swoją dominację, przejdzie do historii światowego pływania. Jeszcze nigdy żadnej zawodniczce nie udało się wywalczyć na mistrzostwach świata trzech złotych medali w jednej konkurencji. Sjoestroem na 100 m stylem motylkowym wygrywała już dwukrotnie: w 2009 roku w Rzymie i dwa lata temu w Barcelonie.

Z drugiego miejsca do poniedziałkowego finału awansowała Ottesen. Mistrzyni Europy straciła jednak do swojej największej rywalki ponad sekundę, uzyskując czas 57.04 s. W najlepszej ósemce znalazły się również Lu Ying i Chen Xinyi z Chin, Katerine Savard z Kanady, Alexandra Wenk z Niemiec oraz Emma McKeon i Noemie Thomas z Australii. Co ciekawe, w półfinałach Thomas uzyskała identyczny czas jak Inge Dekker i wydawało się, że do wyłonienia ostatniej finalistki potrzebny będzie repasaż. Ostatecznie jednak na liście startowej wyścigu medalowego znalazła się zawodniczka z Antypodów, co wskazywałoby na to, że zmęczona Dekker postanowiła nie podejmować już dalszej rywalizacji z młodszą o jedenaście lat rywalką.

Ciekawostki:
*Sjoestroem może się od teraz chwalić tym, że jest właścicielką najlepszych czasów w historii w czterech konkurencjach: 50 i 100 m stylem motylkowym na długim basenie oraz 200 m stylem dowolnym i 100 m stylem motylkowym na pływalni 25-metrowej. Pod względem ilości indywidualnych rekordów świata zrównała się z Katinką Hosszu. Więcej ma ich jedynie nieobecna w Kazaniu Mireia Belmonte Garcia (pięć).

*Szwedka dołączyła dziś do elitarnego grona zawodników, którzy posiadają rekord świata w tej samej konkurencji zarówno na krótkim, jak i na długim basenie. Takim wyczynem mogą się pochwalić aktualnie jedynie Paul Biedermann (200 m stylem dowolnym), Ryan Lochte (200 m stylem zmiennym) i Ruta Meilutyte (100 m stylem klasycznym).

*Jeżeli jutro Sjoestroem zdoła obronić tytuł, zostanie dopiero drugą zawodniczką w historii tej konkurencji, której uda się ta sztuka. Pierwszą była reprezentantka NRD, Kornelia Ender, która zwyciężała na 100 m stylem motylkowym w pierwszych dwóch edycjach mistrzostw świata: w 1973 roku w Belgradzie i dwa lata później w Cali.