Polska

ZIMOWE MISTRZOSTWA POLSKI SENIORÓW I MŁODZIEŻOWCÓW W OSTROWCU ŚWIĘTOKRZYSKIM ZAKOŃCZONE SUKCESAMI!

Joanna Kwatera 2013-12-22 22:12

Dobiegł końca czwarty-ostatni już dzień Zimowych Mistrzostw Polski Seniorów i Młodzieżowców w pływaniu rozgrywanych na 25-metrowej pływalni w Ostrowcu Świętokrzyskim. Na koniec rywalizacji w czempionacie kraju pływacy postarali się o cztery nowe rekordy Polski juniorów oraz kilka bardzo wartościowych rezultatów.

A wszystko zaczęło się od wyścigu na 400m stylem zmiennym kobiet, gdzie od początku do końca prym wiodła Alicja Tchórz. Zawodniczka Juvenii Wrocław zdeklasowała rywalki uzyskując czas 4:39.93 i wyprzedzając drugą na mecie Jowitę Sieńczyk (ŻAK Biała Podlaska) o ponad sześć sekund! Trzecia finiszowej ściany dotknęła Paulina Sikora (AZS AWF Warszawa). Tchórz wygrała dziś także dystans 100m stylem motylkowym, osiągając rewelacyjny rezultat 58.60s i ustanawiając tym samym nowy rekord życiowy. Na drugim stopniu podium stanęła Anna Dowgiert (Śląsk Wrocław), a na trzecim Marcelina Radlińska (AZS AGH Kraków).

Później do rywalizacji wkroczyli żabkarze na dystansie 200m. O rekord Polski seniorów w tym wyścigu otarł się Mikołaj Machnik. Reprezentant AZS AWF Katowice uzyskał doskonały czas 2:06.91 i do wymazania najlepszego osiągnięcia w historii w tej konkurencji należącego do Sławomira Kuczki zabrakło mu jedynie 0,3s. Machnik to drugi Polak w historii polskiego pływania, który przepłynął ten dystans poniżej 2minut i 7 sekund! Ponad dwie sekundy za nim finiszował Maciej Certa (AZS AWF Warszawa), a trzecie miejsce w wyścigu wywalczył zawodnik MKP Szczecin - Marcin Hulbój.

Trzecie złoto w tych mistrzostwach wypływała sobie reprezentantka gospodarzy Donata Kilijańska. Reprezentująca barwy KS KSZO Ostrowiec pływaczka triumfowała tym razem w konkurencji 200m stylem  dowolnym płynąc bardzo szybko - czas 1:58.81 - pokonując zawodniczkę Juvenii Wrocław – Klaudię Naziębło oraz trzecią Natalię Pawlaczek (AZS AGH Kraków).

Pasjonujący pojedynek stoczyli między sobą zmienniści. W sprinterskim wyścigu na dystansie 100m najszybciej na mecie zameldował się zawodnik AZS AWF Katowice – Łukasz Chmiel, a jego rezultat – 53.48 jest tylko o 0,32s sekundy słabszy od ponad czteroletniego już rekordu kraju Adama Pluteckiego. Za nim do mety dotarli Marcin Suzin (AZS AGH Kraków) i Karol Zaczyński (Śląsk Wrocław).

Nieoczekiwaną stratę w postaci dyskwalifikacji, a co za tym idzie braku medalu na dystansie 200m stylem klasycznym, powetowała sobie dziś Paulina Zachoszcz na dystansie o połowę krótszym. Zawodniczka MKP Szczecin stoczyła ciekawy pojedynek z pływaczką Juvenii Wrocław – Dominiką Sztanderą, by ostatecznie pierwsza dotknąć ściany końcowej osiągając wynik 1:07.66. Brązowy medal uzyskała Zuzanna Chwadeczko (MTP Lublinianka).

Na dystansie 200m stylem dowolnym ścigali się dziś również panowie. W zaciętym pojedynku do ostatnich metrów pomiędzy Dawidem Zielińskim (MKP Szczecin), a Kacprem Majchrzakiem (Warta Poznań) górą był ten pierwszy. Zieliński uzyskał czas 1:45.26 i o 0,39s swojego rywala. Trzecie miejsce zajął kolega klubowy zwycięzcy - Filip Zaborowski. Wynik Zielińskiego to drugi po Pawle Korzeniowskim najlepszy rezultat uzyskany w historii polskiego pływania w tej konkurencji. Na tym dystansie w porannych eliminacjach padł również jeden z dzisiaj ustanowionych rekordów Polski, a autorem jego był Mateusz Arndt. Zawodnik KS Delfin Gdynia osiem długości basenu przepłynął w czasie 1:49.78 i o ponad sekundę poprawił najlepsze osiągnięcie w historii wśród 15-latków.

W rywalizacji grzbiecistów na dystansie 100m najlepszy okazał się Krzysztof Jankiewicz (NAWA Skierniewice), osiągając wynik 52.30s, przed Mateuszem Wysoczyńskim (AZS AGH Kraków) i triumfatorem i rekordzistą na dystansie o połowę krótszym Tomaszem Polewką (AZS AWF Katowice). Na czwartym miejscu do mety dotarł Dawid Murzyn (Jordan Kraków), który popłynął szybciej od własnego rekordu Polski 16-latków, ustanowionego we wczorajszych eliminacjach. Rekordowy czas to 53.30s. Wśród kobiet na dwukrotnie dłuższym dystansie triumfowała Klaudia Naziębło (2:08.10), która zdecydowanie wyprzedziła na mecie drugą Joannę Cieślak (Warta Poznań) i trzecią Ludwikę Szynal (Skarpa Lublin).

W ostatnich wyścigach indywidualnych tych mistrzostw zawodnicy walczyli o tytuły w konkurencjach sprinterskich. Najpierw do boju na 50m stylem motylkowym stanęli delfiniści. Dwie długości basenu najszybciej pokonał Michał Poprawa (AZS AWF Katowice) – czas 23.48, a tuż za nim do finiszowej ściany dotarli: Oskar Krupecki (MKP Szczecin) i Mateusz Zawada (AZS AWFiS Gdańsk). Dwa nowe rekordy Polski na tym dystansie ustanawiali w eliminacjach juniorzy: najpierw Kacper Stokowski (G-8 Bielany Warszawa) popłynął szybciej niż najlepsze osiągnięcie w historii wśród juniorów 14-letnich, uzyskując czas 25.24s, a później Michał Chudy (Wodnik Rawicz) wymazał z tabeli poprzedni rekord 16-latków, poprawiając go o 0,01s (24.24s). Następnie oglądaliśmy bardzo dobry występ naszej królowej sprintu w konkurencji 50m stylem dowolnym. Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk (AZS Uł. Pł. Łódź) uzyskała znakomity rezultat 24.24s i nie miała najmniejszych problemów z pokonaniem rywalek. Wynik ten to nieoficjalny rekord Polski w stroju tekstylnym i drugi rezultat w historii polskiego pływania na tym dystansie. Dopiero ponad sekundę za nią do mety dotarła Joanna Janiczek (Unia Oświęcim) i Anna Kawecka (AZS AGH Kraków).

Na zakończenie zawodów do rywalizacji przystąpiły sztafety. W rywalizacji na dystansie 4x200m stylem dowolnym zwyciężył zespół ze Szczecina, złożony z samych medalistów ostrowieckich mistrzostw: Filip Zaborowski, Oskar Krupecki, Paweł Furtek i Dawid Zieliński osiągnęli wynik 7:08.14 i wyprzedzili drużyny Śląska Wrocław i AZS AGH Kraków. W konkurencji 4x100m stylem zmiennym kobiet po raz kolejny byliśmy świadkami doskonałego występu zawodniczek Juvenii Wrocław, które zdominowały rywalizację sztafetową wygrywając po raz czwarty w tym samym składzie. Klaudia Naziębło, Dominika Sztandera, Alicja Tchórz i Beata Pożarowszczyk z każdą kolejną długością basenu oddalały się od swoich rywalek, aby ostatecznie uzyskać rezultat 4:06.11 i o ponad sześć sekund wyprzedzić drugie na mecie reprezentantki Śląska Wrocław i trzecie pływaczki AZS AGH Kraków.

Najlepszymi zawodnikami tych mistrzostw zostali: wśród kobiet - Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk, której ten zaszczytny tytuł dał fantastyczny rekord Polski uzyskany na dystansie 100m stylem zmiennym (59.04 – 935pkt), natomiast wśród mężczyzn najlepszy okazał się Filip Zaborowski , dzięki świetnemu występowi w konkurencji 800m stylem dowolnym (7:41.13 - 889pkt). Najlepszymi zawodnikami wśród młodzieżowców okazali się: Alicja Tchórz i Filip Zaborowski.

W klasyfikacji medalowej zwyciężył zespół Juvenii Wrocław zdobywając 16 krążków (11 złotych i 5 srebrnych) przed zawodnikami AZS AWF Katowice (14 medali) i drużyną MKP Szczecin (16 medali).

Zawodnikom gratulujemy fantastycznych występów i uzyskanych rekordów – zarówno Polski jak i życiowych. Teraz czas na odpoczynek i chwilę wytchnienia przy świątecznym stole. Życzymy wszystkim spokojnych świat, ciepłej rodzinnej atmosfery oraz dużo uśmiechu i radości!

GALERIA ZDJĘĆ - FOT. STANISŁAW DULNY

GALERIA ZDJĘĆ - FOTO MAREK KUŚWIK