Wywiady

Bohaterowie 2014: Wywiad z organizatorem Imprezy Roku Tomaszem Pąchalskim

Marcin Ryszka 2015-02-14 17:08

O tym, jak organizuje się najlepszą imprezę pływacką według czytelników portalu megatiming.pl, dlaczego organizatorzy wyróżniają podczas zawodów dystanse 200m stylem dowolnym i zmiennym, oraz jak ważna jest obecność na tego typu wydarzeniach takich gwiazd jak mistrzyni olimpijska Otylia Jędrzejczak, opowiada trener Tomasz Pąchalski.

Jakie to uczucie zorganizować zawody sportowe, które według czytelników megatiming.pl były najlepszą imprezą pływacką 2014 roku?

Uczucie jest wspaniałe! Dla nas, organizatorów III Ogólnopolskiego Mitingu Pływackiego Park Wodny Tarnowskie Góry to ogromny zaszczyt i prestiż.  Jednocześnie jest to mobilizacja do dalszej pracy, aby zawodnicy, trenerzy oraz kibice przyjeżdżający do Parku Wodnego mogli przeżyć niezapomniane sportowe emocje!

Czy było dla Pana dużym zaskoczeniem ilość zawodników, która chciała wziąć udział w zawodach?

Już druga edycja zawodów pokazała, że impreza cieszy się dużą popularnością. Spodziewaliśmy się, że ilość zawodników, którzy będą chcieli wystartować będzie bardzo duża, przekraczająca możliwości obiektu. Lista zawodników została zapełniona już po tygodniu od zamieszczenia komunikatu, a łączna ilość wysłanych zgłoszeń niemal dwukrotnie przekroczyła zakładany limit.
Oczywiście im więcej zawodników tym lepiej, lecz z drugiej strony nam, jako organizatorom zależy, aby uczestnik wystartował w komfortowych warunkach, uzyskał dobry wynik, odebrał nagrodę i mógł wrócić do domu z uśmiechem na twarzy. Właśnie, dlatego wprowadziliśmy limit zawodników biorących udział w tarnogórskich zawodach.

Dlaczego 200m dowolnym i zmiennym są traktowane wyjątkowo?

Każda impreza pływacka, żeby była wyjątkowa musi mieć coś, co odróżnia ją od pozostałych.
My zdecydowaliśmy się na wyróżnienie tych dwóch dystansów z kilku powodów. Po pierwsze - konkurencje 200 metrów predysponują zawodników wszechstronnych jak ma to miejsce w przypadku 200 metrów stylem zmiennym oraz zawodników świetnie wytrenowanych, cechujących się doskonałą szybkością oraz wytrzymałością. Po drugie są to wyścigi, w których zawsze bardzo dużo się dzieje, stawka może uleć przetasowaniu nawet kilkakrotnie, a każdy z wyścigów finałowych generuje potężne emocje zarówno wśród zawodników, jak również zgromadzonej publiczności. 

Co jest najtrudniejszego w organizacji takiej imprezy?

Kluczem do sukcesu w tego typu wydarzeniu jest zgromadzenie i odpowiednia koordynacja pracy doświadczonej grupy osób. Od lat przy organizacji zawodów staramy się współpracować z tymi samymi ludźmi, którzy gwarantują odpowiednią, jakość oraz zaangażowanie podczas realizacji zawodów. Znaczenie ma tutaj sprawna i doświadczona komisja sędziowska, dobra obsługa informatyczna, znający temat spikerzy oraz oczywiście rodzice i wolontariusze, którzy odpowiadają za przygotowania całego zaplecza imprezy.

Trudno było namówić do współpracy mistrzynie olimpijską Otylię Jędrzejczak?

Z Otylią znam się jeszcze z czasów, gdy sam trenowałem pływanie. Podczas Mistrzostw Europy w Berlinie, przy jednej z rozmów zeszliśmy na temat naszych zawodów, no i tak od słowa do słowa Otylia zgodziła się na przyjazd do Tarnowskich Gór.
Zrobiła potężne wrażenie na wszystkich uczestnikach naszych zawodów. Przez całą imprezę cierpliwie pozowała do zdjęć, wzięła udział w konferencji prasowej, odpowiadała na pytania zawodników oraz dziennikarzy. Spotkanie z Otylią z pewnością zachęciło młodych pływaków do jeszcze cięższej pracy na treningach. Z pełnym przekonaniem można powiedzieć, że zaproszenie naszej mistrzyni olimpijskiej było strzałem w dziesiątkę i bardzo serdecznie dziękujemy, że znalazła dla nas czas!!!

Jakie macie plany na kolejną edycję?

Szkielet imprezy i jej formuła są już dopracowane tak, więc nie planujemy większych zmian.
Z pewnością zmierzamy w kierunku podniesienia prestiżu naszych zawodów poprzez zapewnienie wspaniałych nagród, ale jednocześnie zagwarantowanie jak najwyższego poziomu sportowego zawodów. Chcemy, aby tarnogórski miting był imprezą oczekiwaną przez najlepszych zawodników od kategorii młodzika do seniora oraz aby udział w nim stanowił prestiż i wyróżnienie.

Z doświadczenia wiem, że podczas takiej organizacji zawodów angażuję się wiele osób. Czy są takie postacie, którym chciałby Pan jakoś szczególnie podziękować?

Serdeczne podziękowania należą się bardzo wielu osobom, zaczynając od organizatorów: Agencji Inicjatyw Gospodarczych w Tarnowskich Górach, Międzyszkolnego Klubu Pływackiego Park Wodny Tarnowskie Góry oraz Urzędu Miasta w Tarnowskich Górach.
Jak zawsze tego typu impreza nie mogłaby się odbyć bez wsparcia sponsorów. Serdecznie dziękujemy firmie ARENA, Fundacji Sportowa Szansa im. Grzegorza Dolniaka, WSPS, Akademii Masażu Menos, Hotelowi NEO, Firmie Elkaso FISKAS, Chemaform Polska, Veolia, Optyk Strózik oraz 3Waters.
Na końcu chcielibyśmy podziękować osobom bezpośredniego zaplecza imprezy, pracownikom marketingu Parku Wodnego, Zarządowi MKS Park Wodny Tarnowskie Góry, sędziom Śląskiego Okręgowego Związku Pływackiego, Wojtkowi Wiśniowiczowi, Michałowi Harasimowi, Michałowi Matuszewskiemu oraz wszystkim wolontariuszom i rodzicom, którzy pomogli w organizacji zawodów!!!

Dziękuję bardzo za rozmowę.

To ja dziękuję za wszystkie oddane głosy oraz za zaangażowanie w plebiscycie. Dzięki Wam udało się docenić imprezę, która od małego pomysłu dzięki pracy wielu ludzi przemieniła się we wspaniałe sportowe wydarzenie o ogólnopolskim zasięgu.

Ze sportowym pozdrowieniem cały TEAM III Ogólnopolskiego Mitingu Pływackiego w Tarnowskich Górach!
Do zobaczenia podczas IV edycji w Parku Wodnym!